Måndagstävlingar 2020


Måndagen den 3 augusti

Äntligen var det dags för årets första golftävling.  Slaggolf (dvs +5)
Vädret bjöd på sol emellanåt, stark vind hela tiden och en fantastisk golfbana och detta inbjöd alla till kanonbra resultat
Idag var vi 65 deltagare varav 34 i B-klassen och 30 i A-klassen, samt 1 i C-klass (utom tävlan)
Marie Lagergreen gjorde HIO på hål 15. Ett stort grattis Marie, många försöker men det är få unnat att uppleva denna glädje. Du kommer att prisas på höstmötet för din prestation.

Resultat:           A-klass:             1. Björn Carlsson                        68 slag

                                                          2. Elisabeth Hultengren           71 slag

                                                         3. Per Forsström                        73 slag SHCP

                                                          4. Josef Demska                         73 slag

                                                         5. Marie Lagergreen                 74 SHCP S9

                                                          6. Tommy Jönsson                     74 slag SHCP

                             B-klass               1. Tomas Lund                             71 slag SHCP

                                                          2. Karl – Gustav Norén              71 slag

                                                         3. Henning Säwström               72 SHCP S9

                                                         4. Lars Saethe                             72 slag

                                                          5. Barbro Ahlstrand                   75 slag SHCP

                                                          6. Gerd Adielsson                      75 slag

                                                         7. Ethel Eljanskog                       76 SHCP S9

Ovanstående är pristagarna i tävlingen och de erhåller sina priser på höstmötet. Förhoppningsvis.
Vill ni kolla den kompletta prislistan så finns den i GIT:en

Tävlingsledning:
Ingela Sollid, Josef Demska och Eva Öhlin